O nás

Naše chovatelská stanice With Lovely Smile se zabývá chovem severských psů, konkrétně plemen jakutská lajka, samojed, aljašský malamut a lapinkoira, a tažnými sporty (především disciplínami scooterjöring - tah koloběžky, mushing - tah káry, a sled - tah saní). Se psy občas navštěvujeme i výstavy, ale jelikož nás (lidi i psy) baví tažný sport víc a má pro psy větší smysl, odložili jsme výstavy na druhou kolej a věnujeme se jemu. Naši psi jsou psi rodinní, takže žijí s námi doma a střídají se na zahradě (nemáme kotce). Chov bereme vážně, a proto importujeme novou krev a pečlivě vybíráme krycí psy (většinou ze zahraničí nebo importy). Každému zájemci o štěně doporučuji si přečíst článek Pro zájemce o štěňátko z naší CHS. Aktuální informace a fotky z našich všedních i nevšedních dní najdete na Facebooku CHS nebo Instagramu.

Níže se můžete dočíst, jaká byla naše cesta k seveřanům a jednotlivým plemenům.


Náš příběh

Láska ke psům, a to především těm severským - tak by se dala nazvat naše motivace k tomu založit si chovatelskou stanici. 

Začátky - aljašský malamut a samojed

Vše začalo naší první fenou aljašského malamuta, Zoey. Tu jsme si přivezli ze Slovenska, kde o ni už majitelé neměli zájem. Od té doby jsem se hluboce ponořila do sledování ras severských psů, jejich potřeb i povah, a nemohla se zbavit myšlenky, že by Zoey měla mít kamarádku a jakou jinou, než samojedí. Samojedi totiž zaujmou člověka nejen vzhledem, ale i povahou, která je od té malamutí často mírnější. Shodou náhod jsme si domů přinesli piškotovou samojedí princeznu Earleen z chovatelské stanice Gold warden. Z piškotových oušek se postupem času stala piškotová celá záda, což považuji za nádhernou odlišnost. 

Ačkoliv má Earleen otce výstavního šampiona, ona je spíše pes na sport, menší, plná drivu a energie. Já chtěla ale zkoušet výstavy, a když jsem náhodou zahlédla krycí letáček chovatelské stanice samojedů, Breed Love, kde oba rodiče byli šampioni a navíc nádherní, začala jsem přemýšlet o třetím psovi. Nebylo to ale jednoduché. Byt byl sice velký, ale ne na zrovna praktickém místě v centru Plzně. Hledání domu se zdálo skoro bezvýsledné a my začínali být zoufalí. Proto jsme dlouho přemýšleli, zda další štěně ano, či ne.

Když se sny rozplynou, život jde dál

Nakonec se nám ale podařilo zůstat pozitivní a pro Bellinku jsme si jeli. Těšila jsem se, jak se budu účastnit výstav a založím chov. Hned na první výstavě se ale zjistilo, že jí chybí dva zuby P1. Čekali jsme, zda se nějakou náhodou neobjeví, bohužel neobjevily a můj sen se rozplynul. 

Občas má člověk chuť všechno vzdát. Uvědomila jsem si ale, že výstavy nejsou vše. Je mnoho dalších (a mnohem zábavnějších) věcí, které se dají dělat. Začala jsem se více zaměřovat na sport, pořídila novou koloběžku a tříkolku. 

Na štěně se vyplatí si počkat

Pak se objevil nový světlý okamžik. Narodila se Merci, fenka malamuta z chovatelské stanice od Ledové královny, na kterou jsem čekala přes dva roky. Naše další štěstí bylo, že zrovna v tu dobu jsme našli dům, takže i když Merci přišla ještě do bytu, byli jsme v něm pouze 3 měsíce. Ta následně začala být i výstavně úspěšná (alespoň pro mě jako začátečníka) a já byla maximálně spokojená.

Jakutská lajka

Mé nadšení severskými psy samozřejmě nepolevovalo ani za ty roky. Na jakutskou lajku jsem narazila už dříve. Zařadila jsem ji ve své hlavě do kategorie "ta by se mi líbila", ale přišlo mi nedosažitelné ji pořídit. Neměla jsem žádné zkušenosti s importem a v tu dobu se teprve dovezly první dvě jakutské lajky do ČR a o tom jsem ani nevěděla. O rok později jsem ale zjistila, že ruská chovatelská stanice Almazy Anabara má štěňátka. Jedno mě naprosto učarovalo. Hned jsem začala zjišťovat, jací jsou rodiče, jaká jsou jejich zdravotní vyšetření (a že jsem měla štěstí, protože moc ruských chovatelů JL vyšetření v tu dobu nedělalo) a následně se rozhodla pro svůj první import - a tak k nám z Ruska přicestovala Baby.

V tu chvíli už jsem také měla zažádáno o svou chovatelskou stanici With Lovely Smile. A od té doby už šlo vše rychle. Každou chvíli výstava, hodně psů na trénování sportovních aktivit, neustálé vzdělávání se ve všech možných "psích" směrech. 

Jednoho dne se mi objevila na Facebooku zoufalá zpráva od chovatelky Baby. Týkala se Indi. Její příběh jsem zmínila na její stránce. A tak se během týdne nečekaně stalo, že jsme měli doma jakutské lajky dvě. Tato zkušenost mě nutí si majitele mých budoucích odchovů řádně vybírat, abych se podobným situacím vyhnula.

Začátek chovatelských zkušeností

1. dubna 2019 se narodil náš úplně první vrh, vrh samojedů. Kvůli komplikacím se narodilo jen jedno štěňátko, ale i tak to pro nás byla velká zkušenost. Následovala štěňátka malamutů (2 štěňátka) a jakutských lajek (4 štěňátka). Všechny naše vrhy jsou vypsané ve své kategorii.

Průběžně naši domácnost doplňují další členové smečky. V září 2020 k nám přibyl člen nového plemene - lapinkoira. Toužila jsem po trochu menším psovi, ale stále pracovním plemeni, které v minulosti sloužilo k tahu. I nadále naši psi, které to baví, sportují u koloběžky, káry a saní. Občas zajdeme na výstavu, navštěvujeme naše odchovy a chodíme na procházky/túry. Všichni naši psi zatím žijí střídavě společně s námi v domě a na zahradě. Spí s námi v posteli a válí se na gauči. Máme místnost pro psy s velkou terasou, které jsou využívané především pro fenu se štěňátky.


Změna je život

Na podzim roku 2021 se nám narodil poslední vrh, jehož štěňátka šla k novým majitelům. Následoval už pouze vrh s jedináčkem jakutské lajky Ciri, která zůstala u nás doma. Od roku 2022 jsem se rozhodla, že je konečně čas udělat si kurz na Dornovu metodu pro psy, na kterou jsme s našimi psy chodili. Už jsem to měla v plánu zhruba od roku 2018-2019, ale nejdřív přišly zdravotní problémy a následně covidové roky. Takže ke konci roku 2022 nastal ten správný čas. Po prvním kurzu Dornovy metody jsem byla tak nadšená, že člověk může dělat něco, co má opravdu smysl, že jsem si krom Dornovy metody udělala i 4 navazující kurzy Osteodynamiky®. Od té doby se stále věnuji vzdělávání se v oblasti manuálních technik pro psy, pořád přidávám další kurzy, semináře, supervize, dělám asistence na kurzech a připravuji se na zkoušky. 

V současné době nabízím celostní manuální terapie pro psy se zaměřením na prevenci, sportovní psy (především psy pracující v tahu – mushing a canicross, ale i další), psy s degenerativním onemocněním pohybového aparátu (např. dysplazie kyčelních/loketních kloubů, spondylóza a další) a psy po lehčích úrazech.

Hlavní místnost pro terapie se nachází v Úněšově, ale jezdím za klienty i do Plzně, po okrese Plzeň-sever a párkrát do roka je nabízím i v Kraslicích v Karlovarském kraji.

Více informací najdete na stránkách https://www.manualnitechnikypropsy.cz.

♥Pro všechny odchovy With Lovely Smile platí sleva 30 %♥


Co bude dál s With Lovely Smile?

V současné době je v plánu dokončení chovnosti Daliyi (složení sportovních - tažných zkoušek), časem možná Pearl. Neženu se za tím, aby každá moje fena byla chovná nebo měla štěňata, a stále mám své zásady v podobě vybírání kvalitních krycích psů a ještě mnohem víc než dřív budu vybírat dobré majitele. Někdy totiž nestačí dát na první dojem...